Під Київським судом активісті Мережі встановили символічну плаху
Активісти Мережа ЛЖВ вимагали від суддів Київського апеляційного господарського суду скасувати патенти, видані з порушенням законодавства (так звані «вічнозелені» патенти), які встановлюють монополію на дорогий препарат «Лопінавір»/«Ритонавір» (торгова назва «Алувіа»). Відміна цих патентів дозволить Україні закупати більш дешеві препарати і лікувати ще 125 тисяч людей із ВІЛ. Пацієнти встановили під будівлею суду символічну плаху, пропонуючи суддям вибір: стратити своїм рішенням пацієнтів з ВІЛ чи врятувати їм життя.
«Якщо суд не прийме рішення і не скасує «вічнозелені» патенти, сьогодні ми можемо стати свідками смертного вироку для десятків тисяч ВІЛ-інфікованих українців! Це може бути першим прецедентом, коли апеляційний господарський суд ухвалює рішення про страту», – каже голова Координаційної ради Мережі Дмитро Шерембей.
Наразі через існування двох «вічнозелених» патентів на «Лопінавір»/«Ритонавір» на український ринок не можуть вийти більш дешеві аналоги ліків проти ВІЛ – так звані генерики. На думку активістів, патенти «на спосіб застосування ліків» чи «на комбінацію» застосовуються великими фармацевтичними компаніями в конкурентній боротьбі й майже не просувають науку вперед. Ці патенти охороняють надприбуткову монополію фармкомпаній і не дозволяють виходити на ринок іншим виробникам. Активісти Мережі ЛЖВ створили перший в історії України прецедент – звернулися до суду аби захистити права ВІЛ-інфікованих українців на лікування.
«Такі патенти дозволяють виробнику бути монополістом на ринку й диктувати вигідні йому ціни на препарати. Іншими словами, велика фарма наживається на чужому горі. Ми маємо покласти цьому край», – каже директор з політики і адвокації БО «Всеукраїнська мережа людей, які живуть з ВІЛ/СНІД» Сергій Дмитрієв.
Сьогодні держава на закупівлю одного лише «Лопінавіру»/«Ритонавіру» витрачає 40% бюджету, передбаченого на всі ліки для ВІЛ+ пацієнтів. А це $19,5 млн щорічно й лише для 26 тис. пацієнтів. У разі скасування патентів та виходу на ринок інших фармвиробників, які б виготовляли чи імпортували генерики, ціна на цей препарат упала б втричі. І ці ліки обходилися б державі вже в $6 млн щорічно, а безкоштовне лікування змогли б отримувати ще 125 тис. ВІЛ-інфікованих українців.
«У багатьох країнах світу патенти на цей препарат не було видано, або вони були скасовані. В результаті цього в таких країнах відсутня монополія на лікарський засіб, і завдяки конкуренції між фармацевтичними виробниками ціна «Лопінавіру»/«Ритонавіру» значно знизилася. Для порівняння: ціна за одну упаковку «Лопінавіру»/«Ритонавіру» зараз в Україні становить $60,80. У разі відміни патенту вона може стати близько $19 за упаковку. Відчутна різниця, чи не так?», – розповідає юрисконсульт БО «Всеукраїнська мережа людей, які живуть з ВІЛ/СНІД» Микита Трофименко.
31 травня 2016 року Мережа ЛЖВ подала до Господарського суду м. Києва позов щодо визнання патентів на комбінацію «Лопінавір»/«Ритонавір» недійсними. Позов Мережі ЛЖВ обґрунтований наступним: оскаржувані патенти не відповідають вимогам законодавства щодо новизни та винахідницького рівня, а монополія компанії-патентовласниці (AbbVie Inc., США) дозволяє їй встановлювати завищену ціну на препарат. 6 березня 2017 року Господарський суд м. Києва відхилив позов, не призначивши навіть експертизу патентів на відповідність вимогам законодавства. Причини відмови: оскаржувані патенти не порушують права або захищені законом інтереси позивача, і, на думку суддів, у випадку скасування патентів ціна на препарат може й не знизитися. Причини відмови є абсолютно необґрунтованими й суперечливими з юридичної точки зору.
За результатами судового засідання, яке відбулося 11 травня, судді перенесли розгляд справи на вівторок, 16 травня, на 10:45. Своє рішення про оголошення перерви у розгляді справи вони обґрунтували необхідністю більш детально вивчити надані Мережею ЛЖВ та AbbVie документи та аргументи. На суді були присутні представники Мережі ЛЖВ та представниця Державної служби інтелектуальної власності України. Представники фармкомпанії AbbVie на засідання не з’явились, однак подали клопотання про відкладення розгляду справи на шість місяців. Активісти вважають, що такі дії є маніпуляцією з боку компанії, намаганням штучно затягнути судовий процес і уникнути розгляду питання про відповідність патентів вимогам законодавства. Вони очікують, що у вівторок суд перейде до розгляду справи по суті й призначить експертизу на відповідність патентів AbbVie вимогам законодавства. Це стане важливим кроком вперед в процесі розгляду справи, адже на підставі висновку судової експертизи суд зможе прийняти рішення про скасування патентів, яке може стати доленосним для десятків тисяч пацієнтів.