До всіх новин

Теги:

Призначений судом експерт за рік «спалив» 370 млн гривень з бюджету

ВІЛ-позитивні українці та активісти найбільшої пацієнтської організації БО «100% Життя» (колишня назва — БО “МЕРЕЖА”) вимагали від суддів проведення експертизи патентів щодо препарату лопінавір/ритонавір (Алувіа) для лікування ВІЛ, яка не може завершитися вже близько року.

 

 

Від цього рішення залежить доля 138 тисяч ВІЛ-інфікованих пацієнтів, які чекають завершення процесу та доступу до більш дешевого лікування. Наразі Україна вимушена закуповувати брендовий препарат для лікування ВІЛ лопінавір/ритонавір (Алувіа) від єдиного виробника компанії AbbVie.  Допоки не закінчиться дія патентів на препарат лопінавір/ритонавір (Алувіа), іншим більш дешевим препаратам  на наш ринок — зась. Виробник-монополіст продовжує монополію використовуючи «вічнозелені патенти», не змінюючи діючу формулу ліків і не вкладаючись в по-справжньому цінні наукові розробки.

 

 

«Суд своїм зволіканням заблокував лікування для 138 000 пацієнтів з ВІЛ. Це просто злочин, адже пацієнти, яким лікування потрібно вже сьогодні, можуть не дочекатись такої довгої експертизи. Ми вимагаємо призначити нового експерта і негайно розпочати експертизу новизни препарату компанії-виробника AbbVie. Адже експерт, призначений судом рік тому, досі  не завершив свою роботу», — Дмитро Шерембей, голова БО «100% Життя»

 

Тим часом держава переплачує на закупівлі препарату лопінавір/ритонавір (Алувіа) більше мільйона гривень в день (!), за рік ця сума сягнула 370 млн гривень.  Аби продемонструвати негативні наслідки такого вчинку з боку суду, пацієнти символічно спалили під будівлею суду сувенірні гроші.

 

 

Вже два з половиною роки найбільша пацієнтська організація України БО «100% Життя»  намагається оскаржити в суді монополію на препарат лопінавір/ритонавір (Алувіа) для лікування ВІЛ, яку тримає компанія-виробник AbbVie. Через це держава та донори у 2018 році витратили 536 млн гривень на закупівлю одного тільки лопінавіру/ритонавіру, забезпечуючи потреби лише 27 тис. пацієнтів із ВІЛ. У разі скасування патенту та появи конкуренції на препарат за рахунок виходу на ринок інших препаратів (генериків), можна буде закуповувати цей препарат за приблизно втричі нижчою ціною, витрачаючи на рік 163 млн грнЦе потенційно дозволить надати безкоштовне лікування ще  138 тисячам хворих на ВІЛ пацієнтів.

 

Сергій Кондратюк, експерт з правових питань, інтелектуальної власності і доступу до лікування БО «100% Життя» додає, що «судова експертиза яка триває близько року швидше за все може означати заангажованість експерта з боку фармацевтичної компанії – виробника. Замінити експерта, визнати вічнозелені патенти недійсними та дати можливість лікуватися людям з ВІЛ – все чого ми як пацієнти вимагаємо від суду».

 

 

Довідка:

Через існування формальних патентів на український ринок не можуть вийти більш дешеві аналоги ліків проти ВІЛ, а відтак 138 тис. українців не можуть отримати лікування.

По справі: 31 травня 2016 року БО «100% Життя» (БО «Всеукраїнська мережа людей, які живуть з ВІЛ/СНІД») подала до Господарського суду м. Києва позов по справі щодо визнання патентів на препарат лопінавір/ритонавір (Алувіа) недійсними. Позовні вимоги Мережі ЛЖВ у даній справі обґрунтовані наступним: оскаржувані патенти не відповідають вимогам законодавства щодо новизни та винахідницького рівня, а забезпечена ними юридична монополія компанії-патентовласника (AbbVie Inc., США) дозволяє їй встановлювати завищену ціну на препарат6 березня 2017 року Господарський суд м. Києва відхилив позов, навіть не призначивши експертизу патентів на відповідність вимогам законодавства. Мотивування відмови: оскаржувані патенти не порушують права або захищені законом інтереси позивача, як пацієнтської організації, і, на думку суддів, не доведено, що у випадку скасування патентів ціна на препарат буде знижена. Причини відмови в позові є абсолютно необґрунтованими й суперечливими з юридичної точки зору. Про БО «100% Життя»:

БО «100% Життя» (раніше Мережа ЛЖВ) — найбільша пацієнтська організація в Україні, місія якої  – боротьба за Життя. Мережа працює з пацієнтами та для пацієнтів, в тому числі представляючи інтереси людей, які живуть з ВІЛ, в 25 регіонах України.

Детальніше на сайті:  http://network.org.ua/ або на сторінці Фейсбукhttps://www.facebook.com/All.Ukrainian.Network.of.PLWH

За більш детальною інформацією звертайтесь:

Анастасія Бондарчук 097 394 49 56, a.bondarchuk@prhouse.com.ua,

Дар’я Коваленко 0954196798, d.kovalenko@prhouse.com.ua

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • 2054
  • 2
Поділитись