До всіх новин

«Кастрація Медреформи? Перші симптоми»

Пацієнтські та громадські  організації застерігають Прем’єр-міністра і Президента бути пильними у формуванні кадрової політики Міністерства охорони здоров’я України і вимагають  не допустити старі корупційні схеми у стіни Міністерства. Відповідальність за можливі наслідки має нести Михайло Радуцький, голова Комітету з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування Верховної Ради. Михайло Радуцький, колишній власник клініки «Борис», призначений Президентом куратором системи охорони здоров’я. 

Серед радників нового Міністра охорони здоров’я та в профільному комітеті присутні люди, які мають корупційну історію та працювали за часів втікачки-регіоналки Раїси Богатирьової, яку підозрюють у розкраданні бюджетних коштів, та яка саме зараз повернулася в країну. Ці люди також є довіреними людьми одіозного представника фармацевтичного бізнесу Петра Багрія – фігуранта корупційних схем закупівель ліків за бюджетний кошт.

Такі призначення свідчать про реванш фармацевтичної мафії та повернення впливу Раїси Богатирьової.

«Як пацієнти ми хочемо зафіксувати відповідальність Радуцького за призначення, що відбуваються за повної монополії влади. Саме він буде нести відповідальність за призначення у владу представників Петра Багрія, одіозного автора корупційних схем. Ми просимо Президента звернути на це увагу», — прокоментував Дмитро Шерембей, голова координаційної ради БО «100% життя».

Корупційні схеми Богатирьової та її поплічників призвели до значного завищення цін на лікарські засоби і медичні вироби. За даними СБУ, фармацевтичні дистриб’ютори постачали ліки на замовлення МОЗ за цінами завищеними на 20-40%.

«Вершина цинізму проводити аудит закупівель міжнародних організацій на прохання  Петра Багрія — визначного корупціонера часів Богатирьової, який є фігурантом численних корупційних схем МОЗу двох тисячних років. Адже саме його компанії продавали Міністерству ліки за цінами втричі дорожчими ніж міжнародні організації», — зазначила Інна Іваненко, виконавчий директор БФ «Пацієнти України».

Пацієнтська спільнота також занепокоєна, що відтермінування запуску медичної реформи вторинної та третинної ланки похоронить реформу. У Верховній Раді вже зареєстровані відповідні законопроекти: «Про визнання таким, що втратив чинність, Закону «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування»  номер 1114 від 29.08.2019 року. Та законопроект «Про фінансове забезпечення охорони здоров‘я та загальнообов‘язкове медичне страхування в Україні» номер 1178 від 29.08.2019.

«Людям необхідно зрозуміти одну важливу річ: медичне страхування — це запровадження додаткової оплати за медичну допомогу. Тобто – громадяни офіційно платитимуть за спеціалізовану медичну допомогу, тобто в лікарнях. Буде ця оплата стягуватися у вигляді додаткового податку або за рахунок купівлі громадянами страхового полісу. Це вже технічні деталі. Але повторюю: це офіційне введення оплати. Якщо медичне страхування буде не добровільним, а обов’язковим, то таким чином вже порушується принцип універсального доступу до медицини, про реалізацію якого вже за 2 тижні Україна має звітувати на Генеральній Асамблеї ООН. Отже, хто не зможе купити собі медичну страховку – залишиться без медичної допомоги, — зазначила Вікторія Тимошевська, директор Програмної ініціативи «Громадське здоров’я» міжнародного фонду «Відродження».

Пацієнтські та громадські організації вітають рішення Президента України ветувати закон про впровадження примусової хімічної кастрації і вимагають не дозволити «каструвати» медичну реформу новому керівництву МОЗ України та профільного Комітету.

Довідка: Багрій Петро Іванович

Президент Асоціації «Виробники ліків України». Людина, чиє прізвище пов’язано з усіма найгучнішими скандалами у державних закупівлях ліків.

За часи прем’єрства Тимошенко (грудень 2007 – березень 2010 року) фірми,  пов’язані з Багрієм («Ганза», «Сумська аптечна компанія», «Фармацевтичні препарати регіонів» ) отримали від МОЗ України 588 мільйонів гривень. Лише одна компанія ЗАТ«Ганза» за даний період виграла на державних закупівлях 198 мільйонів гривень, з них 185 мільйонів на тендерах МОЗ України. Варто згадати, що долар на початку прем’єрства Тимошенко Юлії коштував 5 грн.

Наприклад, у 2009 році під час епідемії свинячого грипу, в Україні через фірму-посередника (ЗАТ«Ганза»), яка належала Петру Багрію, було закуплено препарат «Таміфлю» в 4 рази дорожче від пропозиції поданої самим виробником. В переліку першочергових витрат, який був затверджений робочою групою МОЗ, був указаний лише один препарат «Таміфлю» на який було витрачено 11 млн грн (45 000 упаковок вартістю 251 грн за упаковку). Тоді як виробник ліків французька компанія «Роше» запропонувала даний препарат вартістю 6 євро за упаковку (60 грн) .

Петро Багрій був одним з основних фігурантів задіяних у корупційних схемах по закупівлі ліків, які здійснювалися МОЗ у 2013  та 2014 роках.

За даними Центру Протидії Корупції за 6-ма програмами закупівель ліків за державний кошт компанії Багрія виграли:

У 2013 році – 194 млн грн

У 2014 році – 478 млн грн

Закупівлі 2013 року

  1. 45,5 млн грн – 17,5% від державного бюджету на закупівлі ліків за напрямком дитяча онкологія розділили 3  фірми Багрія – ТОВ «Фармадіс», ТОВ «Укроптпостач» та ПрАТ «Ганза».
  2. 19,4% від державного бюджету на закупівлі АРВ препаратів виграли компанії ТОВ «Укроптпостач», ТОВ «Скайфарм» та ТОВ «Фармадіс» на суму 48 млн грн. Ці ж компанії отримали 47% коштів, витрачених державою на закупівлю протитуберкульозних препаратів, загальною сумою 51 млн. грн. За результатами розслідування експертів ЦПК дані фірми контролює Петро Багрій, який паралельно у 2013 році займав посаду Президента асоціації «Виробники ліків України» та був членом Ради підприємців при Кабінеті Міністрів України.
  3. 96% % від державного бюджету на закупівлі ліків проти гепатиту (для дорослих) на суму 80 млн грн та 91% від державного бюджету на закупівлі ліків проти гепатиту (для дітей) отримали компанії групи Багрія.

Закупівлі 2014 року

  1. 43,9 млн.грн – 19% від державного бюджету на закупівлі АРВ препаратів.
  2. 26,5 млн.грн – на закупівлю протитуберкульозних препаратів.
  3. 96% – 80 млн. грн. — на закупівлі ліків проти гепатиту (для дорослих) та 91% від державного бюджету на закупівлі ліків проти гепатиту (для дітей) отримали компанії групи Багрія.

Також у 2017 році було зафіксовано участь групи компаній Багрія у корупційних схемах пов’язаних із закупівлями препаратів для лікування ряду онкологічних захворювань на регіональному рівні.

В кінці 2017 року Вінницьким онкологічним диспансером було закуплено партію препарату «Трастумаб» для пацієнтів хворих на  рак молочної залози на суму 426 тис грн через з договори, які були заключені з компаніями Багрія. Щоб обійти систему «ProZorro», торги через яку необхідно проводити, якщо сума закупівель перевищує 200 тис.грн, представники медичного закладу розбили лот на 3 менші. Всього за 10 днів медичний заклад ухвалив 3 договори на закупівлю даного препарату на суми 147 тис. грн, 191 тис. грн та 88 тис. грн.

  • 3024
  • 0
Поділитись