До всіх новин

Київський міський центр СНІДу отримав новітній препарат для лікування ВІЛ-позитивних пацієнтів

 

1 300 пацієнтів Київського міського центру СНІДу першими в Україні отримають новітній препарат Долутегравір – його перша партія сьогодні була передана в клініку Фондом Олени Пінчук «АНТИСНІД». У 2017-2018 роках вперше в Східній Європі ВІЛ-позитивні пацієнти будуть отримувати антиретровірусну терапію за рахунок приватних коштів. Бюджет проекту – понад 6,5 мільйона гривень. Оператором закупівель став партнер фонду – Всеукраїнська мережа людей, які живуть з ВІЛ. Завдяки партнерській ініціативі, яку підтримав Фонд «АНТИСНІД», Україна отримала препарат шостого покоління для ВІЛ-позитивних людей за неймовірно низькою ціною – 170 доларів за річний курс. Це дозволить в два рази знизити вартість лікування і вже в 2018 році без додаткових витрат вдвічі збільшити кількість людей, які отримають доступ до рятуючої життя терапії.

Цей препарат – значно ефективніший і менш токсичний, ніж застосовувані сьогодні лікарські засоби. Його необхідно приймати лише один раз на добу, що спрощує процес лікування і скорочує кількість людей, які можуть від нього відмовитися.
За оперативною інформацією Київського міського центру СНІДу станом на 1 липня в Києві на обліку перебуває 12 323 пацієнта. 7 682 з них отримують антиретровірусну терапію.

Віталій Кличко, мер Києва: «6 квітня в минулому році Київ підписав Паризькую декларацію – таким чином ми включилися в програму прискорення заходів в боротьбі зі СНІДом Fast-Track Cities. Також в минулому році Київ вперше на міжнародній конференції Fast-Track Cities в Нью-Йорку, яку я відвідав, був представлений і владою столиці, і представниками громадських організацій. Одне з головних наших зобов’язань, яке ми взяли на себе в рамках програми Fast-Track Cities, – забезпечення достатньої кількості антиретровірусних препаратів для лікування пацієнтів з діагнозом ВІЛ/СНІД.


У 2017-му році додатково ще 5 тисяч ВІЛ-позитивних киян отримають безоплатне лікування. Такі плани в столиці розроблені в процесі реалізації стратегії 90 – 90 – 90. Вперше в рамках державно-приватного партнерства, в якості допомоги від благодійного Фонду Олени Пінчук «АНТИСНІД», Київ сьогодні отримав новітній препарат шостого покоління – Долутегравір – для лікування перших 750 пацієнтів з ВІЛ-інфекцією в цьому році. І я вдячний донорам і партнерам за допомогу і за те, що завдяки новому препарату багато людей зможуть повноцінно жити і отримувати ефективну терапію».

Олена Пінчук, засновник Фонду «АНТИСНІД»: «Сьогодні з гордістю можна сказати, що нарешті Україна має доступ до новітніх препаратів за найнижчою ціною в історії України. Вже на цьому тижні перший пацієнт почне лікування за новою схемою. Це означає, що хтось зможе повернутися на роботу, виховувати дітей, вчитися і будувати плани на майбутнє без страху за своє життя. Я знаю, що цей препарат чекали не тільки пацієнти та їхні близькі, а й лікарі, так як тепер у них в арсеналі з’явився новий, ефективний інструмент для лікування і профілактики передачі ВІЛ. Якщо нам вдасться поставити всіх, хто потребує на терапію, ми зможемо зупинити епідемію СНІДу. Рада, що ми разом з Мережею ЛЖВ змогли першими доставити цей препарат в Україну і дуже сподіваюся, що скоро міжнародні донори і держава приєднаються до нас».


Дмитро Шерембей, голова Координаційної ради Всеукраїнської мережі людей, які живуть з ВІЛ/СНІД: «Долутегравір не даремно називають “препаратом, який робить секс безпечним”. Так, сьогодні велика частина нових випадків інфікування відбувається через сексуальні контакти. Але завдяки новітній терапії, яка приходить в Україну, в нашій країні ні в кого не буде шансу заразитися ВІЛ через незахищений секс. Це не означає, що презервативи більше не потрібні, адже крім ВІЛ на світі існує безліч інших небезпечних інфекцій. Але це означає, що ВІЛ-позитивних людей, які можуть передати вірус в нашій країні просто-напросто не буде».


Олександр Юрченко, головний лікар Київського міського центру СНІДу: «Ми як лідируючий медичний заклад в області лікування і профілактики ВІЛ/СНІДу в Києві та Україні готові підтримувати зусилля наших партнерів у впровадженні найсучасніших і інноваційних підходів до лікування ВІЛ-інфекції. Ми активно готуємося до початку лікування Долутегравіром. Воно буде проходити під контролем і в партнерстві з пацієнтськими організаціями. Тільки так у нас є шанс стримати зростання епідемії».

Історія проекту

Фонд Олени Пінчук «АНТИСНІД» оголосив про старт нового проекту, завдяки якому був прискорений доступ українців до новітньої антиретровірусної терапії, в листопаді 2016 року.
У Східній Європі це перший прецедент участі приватного фонду в програмі лікування. До сих пір в Україні програма антиретровірусної терапії фінансувалася виключно з коштів державного бюджету та міжнародних організацій. Завдяки появі приватного партнера, в нашій країні вперше почалося лікування новітнім препаратом шостого покоління (до цього лікування проводилося препаратами четвертого покоління), а вартість лікування знизилася в два рази.
На сьогоднішній день Мережа ЛЖВ є одним з основних операторів лікування та закупівель, який може забезпечити найвигідніші умови для поставки препаратів. Відбір пацієнтів для цієї програми і їх лікування буде проводитися на базі Київського міського центра СНІДу під громадським контролем пацієнтських організацій. Це будуть перші в Україні пацієнти, які почнуть лікування препаратом нового покоління – Долутегравіром.
У листопаді 2015 року Європейське бюро ВООЗ випустило нове Глобальне керівництво по ВІЛ-інфекції, спрямоване на підвищення ефективності профілактики і лікування. Революційною зміною, заявленою в цьому документі, стало положення про те, що АРТ слід призначати всім людям, що живуть з ВІЛ, незалежно від рівня клітин CD4. З цього моменту лікування стало трактуватися не просто як фактор, що позитивно впливає на профілактику, а як ефективний інструмент масової протидії епідемії. Згідно з експертними даними, одна людина, яка живе з ВІЛ і не приймає терапію, може інфікувати за рік до двох осіб. Пацієнт, який приймає антиретровірусну терапію, стає абсолютно безпечним для оточуючих. Він не може інфікувати своїх партнерів, так як концентрація вірусу в його крові різко падає. При регулярному прийомі препаратів, кров ВІЛ-позитивної людини стає в буквальному сенсі слова чистою.

 

АРВ-терапія в Україні

На підконтрольній території України отримують лікування 81 773 особи. У тому числі 76 551 чоловік в установах МОЗ 2 947 в установах Академії медичних наук і 2 275 в пенітенціарній системі. З них за кошти держбюджету – 40 926 осіб, за гроші Глобального фонду по боротьбі зі СНІДом – 22 820 осіб, за гроші PEPFAR 15 752 людини. Ще 2 275 чоловік беруть АРТ за гроші Глобального фонду по боротьбі зі СНІДом в місцях позбавлення волі. До кінця 2017 планується, що лікування отримуватимуть до 100 тисяч ВІЛ-позитивних пацієнтів.


За неофіційними даними додатково близько 11 тисяч чоловік отримує лікування на неконтрольованих територіях через проект Глобального фонду по боротьбі зі СНІДом.
У бюджеті 2017 року передбачено 684 мільйони гривень для закупівлі антиретровірусних препаратів (проти 252,8 мільйона гривень в бюджеті на 2016 рік); 149 мільйонів гривень – для закупівлі виробів медичного призначення для діагностики ВІЛ (проти 101 мільйона гривень в бюджеті на 2016 рік).

СНІД в Україні

Україна залишається лідером в Європі за масштабами поширення ВІЛ-інфекції. За оцінками експертів UNAIDS, в Україні з ВІЛ-інфекцією живе до 250 тисяч чоловік. І тільки кожен другий знає про свій діагноз. Станом на 1 квітня 2017 року на обліку в Україні перебуває 135 414 ВІЛ-позитивних пацієнтів.
За п’ять місяців 2017 року Україна за даними Центру громадського здоров’я МОЗ України було зареєстровано 7 490 нових випадків ВІЛ-інфекції (з них 1 085 дітей до 14 років). Всього c 1987 року в Україні офіційно зареєстровано 304 914 нових випадки ВІЛ-інфекції, за цей час від СНІДу померло 42 987 осіб. Найбільш уражені ВІЛ-інфекцією регіони – це Дніпропетровська, Донецька, Київська, Миколаївська та Одеська області, а також Київ.
Починаючи з 2008 року, українці найчастіше інфікуються через незахищений секс. Якщо в 2005 році через сексуальні контакти інфікувалися 33 відсотки людей, у яких була виявлена ВІЛ-інфекція, то в 2012 році цей відсоток зріс до 51. Вперше більше половини нових випадків передачі ВІЛ-інфекції відбулося через незахищений секс. У 2016 році цей показник склав 62 відсотки. Більшість випадків інфікування ВІЛ в Україні сьогодні реєструються у молодих людей від 15 до 30 років.

Київ і Fast-Track Cities

6 квітня 2016 року мер Києва Віталій Кличко підписав Паризьку декларацію Fast-Track Cities, присвячену активізації боротьби з ВІЛ/СНІДом в мегаполісах. Київ приєднався до цієї ініціативи UNAIDS слідом за 60 найбільшими містами світу. Церемонія відбулася в Київській міській держадміністрації в присутності дипломатів і керівників українських та міжнародних організацій, які залучені до боротьби зі СНІДом в Україні.

Декларація була ініційована та підписана мерами великих міст 1 грудня 2014 року, у Всесвітній день боротьби зі СНІДом, в Парижі. Вона спрямована на досягнення ініціативи Об’єднаної програми ООН з ВІЛ/СНІДу (UNAIDS) 90 – 90 – 90. Що означає: 90% людей, які живуть з ВІЛ, знають свій статус; 90% людей, які знають свій статус, отримують лікування; 90% людей, які отримують терапію, мають невизначуване вірусне навантаження і безпечні для суспільства. Крім того, учасники цієї програми заявили про готовність прийти до нульової дискримінації людей, що живуть з ВІЛ, та знизити кількість нових випадків ВІЛ.
Всеукраїнська мережа людей, які живуть з ВІЛ / СНІДом, (www.network.org.ua) – благодійна організація, створена ВІЛ-позитивними людьми, яка реалізує національні й міжнародні програми з надання допомоги людям, які живуть з ВІЛ. Всеукраїнська мережа ЛЖВ є одним з основних реципієнтів гранту Глобального Фонду по боротьбі зі СНІДом, туберкульозом та малярією. Одним з напрямків діяльності організації є розширення доступу ВІЛ-позитивних людей до лікування, догляду та підтримки, а саме – до антиретровірусної терапії, яка дозволяє подовжити та покращити якість життя людей, що живуть з ВІЛ.
За детальною інформацією, будь ласка, звертайтеся до Павла Пімінова, директора по комунікації Фонду Олени Пінчук «АНТИСНІД»: +380 44 490 4805, P.Piminov@antiaids.org.

 

 

  • 4424
  • 2
Поділитись