До всіх новин

Пацієнти з ВІЛ отримали 209 600 курсів АРВ-терапії за час повномасштабного вторгнення

З початком активних воєнних дій більше 129 тис людей, які живуть з ВІЛ в Україні, опинились під загрозою переривання лікування. Найбільша пацієнтська організація БО «100% Життя», здійснила логістичне диво, розробивши нові шляхи постачання ліків та доставила 25,5 тонн препаратів, що дорівнює 53 млн доз, на склади у Польщі і за три дні розвезла їх по всіх регіонах України. На екстрений запит Центру громадського здоров’я та “100% Життя” найбільші донори та партнери у сфері боротьби із ВІЛ — Глобальний фонд, PEPFAR, USAID, UNAIDS, CDC, ВООЗ погодили терміновий план закупівлі ліків для України. 

 

 

В результаті 209 600 курсів АРВ-терапії було завезено в Україну після 24 лютого, на які програма PEPFAR виділила 13 мільйонів доларів США. На сьогодні всі пацієнти з ВІЛ забезпечені лікуванням та мають запас препаратів АРВ-терапії, а відтак захищені.

 

«З перших днів війни, коли частина України була під окупацією, наші активісти з регіональних відділень БО “100% Життя” разом з МОЗ організували “дороги життя” і доставляли пацієнтам АРВ-терапію човнами, пішки чи на велосипедах, долаючи блокпости та потрапляючи під обстріли росіян. Говорячи мовою воєнного часу, сьогодні упаковка ліків для пацієнта з ВІЛ — це як “бронежилет”. Те, що нам вдалося зробити разом із партнерами для захисту тисяч пацієнтів із ВІЛ — це найбільша та найтихіша операція з порятунку українців під час війни та спільної координації на рівні “міжнародні партнери держава пацієнт”», — говорить Дмитро Шерембей, голова БО “100% Життя”.

 

 

Саме під гаслом “ЗАХИЩЕНІ” пройшла зустріч активістів до Всесвітнього дня боротьби з ВІЛ/ СНІД біля меморіалу “Червона стрічка” в Києві. Активісти разом із партнерами: Міністерством охорони здоров’я, Центром громадського здоров’я, UNAIDS, представниками донорського ком’юніті, Фонду Олени Пінчук, Альянсу громадського здоров’я та інших партнерів закрили меморіал «Червона стрічка» мішками з піском, захищаючі від можливого руйнування під час російських обстрілів. Цей жест символізує, що так само завдяки лікуванню захищені пацієнти з ВІЛ.

 

«USAID має честь підтримати 100% Життя та Центр громадського здоров’я у розподілі 53 мільйонів доз життєво важливих антиретровірусних препаратів для понад 150 000 українців, які живуть з ВІЛ. Як партнер-виконавець, що фінансується PEPFAR, 100% Життя продемонструвала свою непохитну відданість людям, які живуть з ВІЛ. 100% Життя врятувала тисячі життів по всій Україні, швидко адаптувавши свої програми до умов війни, щоб задовольнити потреби найбільш уразливих верств населення. Ми пишаємося тим, що є єдними з українцями, які живуть з ВІЛ»,Бен Зіннер, директор Офісу охорони здоров’я USAID 

 

“Від імені Об’єднаної програми ООН зі СНІДу хочу підкреслити, що ми солідарні з українцями у боротьбі за життя у цей складний час, як ми солідарні з Україною на шляху боротьби з епідемією ВІЛ протягом багатьох років. Досвід останніх дев’яти місяців підтвердив, що громадський сектор в Україні ладен демонструвати ефективність у надзвичайних умовах. Ми зі свого боку докладаємо максимум зусиль аби надавати підтримку там, де це найбільше необхідно. Аби кожен пацієнт із ВІЛ мав доступ до лікування та послуг, а отже залишався захищеним”,Роман Гайлевич, директор UNAIDS в Україні. 

 

 

“Система охорони здоров’я працює, незважаючи на безпрецидентні виклики, спричиненні російською терористичною тактикою війни проти цивільного населення. Пацієнти із хронічними захворюваннями, які залежать від пожиттєвої терапії, такі як пацієнти з ВІЛ, опинились у зоні подвійних ризиків. Сьогодні завдяки ефективному партнерству міжнародних донорів, держави та пацієнтських організацій, близько 130 000 пацієнтів із ВІЛ в Україні забезпечені терапією на найближчий рік”, — заступник Міністра охорони здоров’я України, головний санітарний лікар, Ігор Кузін.

 

«Через військову агресію росії під загрозою переривання лікування ВІЛ-інфекції опинилися тисячі людей, які живуть із цим захворюванням. А такі захворювання потребують безперервності лікування, постійного моніторингу ефективності лікування, забезпечення прихильності та соціального супроводу. Центр громадського здоров’я робить усе можливе, аби кожна людина, яка живе з ВІЛ, і далі регулярно приймала антиретровірусну терапію. Ми працюємо над удосконаленням нормативної документації, доступу лікарів і пацієнтів до історії лікування з урахуванням переміщення, як всередині країни , так і за її межами, створенням  онлайн-сервісів для пошуку ліків. Ми вдячні партнерам за надійну підтримку держави і злагоджену координацію впродовж усього цього непростого періоду. Війна і ВІЛ — виклики часу. Переможемо разом!», наголошує Лариса Гетьман, завідувачка відділу управління та протидії ВІЛ-інфекції Центру громадського здоров’я.

 

Дізнатись більше про історії допомоги пацієнтам із ВІЛ під час війни, можна за хештегом #захищені 

 

***

Довідка про епідемію ВІЛ/СНІДу в Україні (за даними Центру громадського здоров’я МОЗ України): 

 • Україна сьогодні посідає одне з перших місць серед країн європейського регіону за кількістю ВІЛ-позитивних осіб.
 • Кожна третя ВІЛ-позитивна людина досі або не знає свій ВІЛ-статус, або залишається поза межами медичного нагляду і, відповідно, не отримує лікування (АРВ-терапію) 
 • За оціночними даними, на початок 2022 року в Україні проживало 244 877 людей з ВІЛ ( у тому числі 200 000 людей на підконтрольних Україні територіях).
 • Станом на початок 2022 року більше 129 тис ВІЛ-позитивних українців отримували лікування АРВ-терапією (тоді як ще у 2009 році – 15 871 особи). Терапія дозволяє людям з ВІЛ жити. 
 • Попри війну, в Україні доступні опції пройти тестування на ВІЛ у свого сімейного лікаря чи інфекціоніста, на базі громадських організацій. Тестування на ВІЛ в Україні є безкоштовним.
 • Знайти найближчий пункт тестування можна за посиланням https://prozdorovia.in.ua/de-projty-test/ 
 • Нагадуємо, що основним шляхом передачі ВІЛ залишається статевий65%, з них 62,1% гетеросексуальний контакт, близько 3% гомосексуальний.
 • Вчасне діагностування ВІЛ-статусу та початок лікування — гарантує довге повноцінне життя. 
 • Все про ВІЛ за посиланням https://prozdorovia.in.ua/choise/ 

0 800 500 451 — Гаряча лінія з питань ВІЛ/СНІД. Працює цілодобово, включно з вихідними та святковими днями.

 

 • 567
 • 1
Поділитись