До всіх новин

Понад 42 тисячі померлих від СНІДу з’явились на акції пам’яті

Силуети померлих українців з’явились в усіх регіонах України на акції #НЕЗАБУТІ до Дня пам’яті людей, які загинули від СНІДу. В такий спосіб «Всеукраїнська мережа людей, які живуть з ВІЛ/СНІД» запропонувала українцям згадати тисячі людей, які пішли з життя через епідемію ВІЛ/СНІД.

«Я живу з ВІЛ близько 20 років. І все це тому, що мені просто пощастило – я був в числі перших в Україні, хто почав приймати антиретровірусну терапію. Багато з моїх друзів не досягли 40-річного віку, тому я зараз живу за себе і за них, — сказав під час акції #НЕЗАБУТІ Дмитро Шерембей, голова Координаційної ради БО «Всеукраїнська мережа людей, які живуть з ВІЛ/СНІД». — Сьогодні ми згадуємо всіх наших колег, друзів, родичів, всіх, хто передчасно пішов. Вони #незабуті, поки живуть в наших серцях»

Україна досі лишається лідером в Європі за темпами інфікування ВІЛ. У 2016 році зареєстровано 15 245 нових випадків. Всього з 1987 року в Україні офіційно виявлено 303 473 випадків ВІЛ-інфекції. За час епідемії з 1987 по 2016 рр. від СНІДу померло 42 732 українців. Це більше, ніж населення цілого міста Ірпінь в Київській області. Але завдяки лікуванню, сьогодні ВІЛ-інфіковані можуть жити, а не вмирати.

Оксана Сивак, заступник Міністра охорони здоров’я з питань європейської інтеграції додала: «Протягом останніх 4-х років смертність від ВІЛ знизилась на 11%. За цими цифрами стоять реальні людські життя, чиїсь рідні і близькі, які не померли завдяки лікуванню. Торік ми збільшили державне фінансування програми протидії ВІЛ/СНІДу на 133%. Це дозволить охопити лікуванням до 101 тисяч ВІЛ-позитивних пацієнтів».

В 2015 році антиретровірусну терапію (АРТ) отримували 60 753 людей, а сьогодні її приймають 79 127 чоловік. Зараз в Україні офіційно зареєстровано 135 414 ВІЛ-позитивних (без урахування АР Крим). Важливим завданням для них є – прийти і стати на облік, а також вчасно отримати терапію.

«Регіон Східної Європи та Центральної Азії є єдиним у світі де епідемія ВІЛ-інфекції та смертність від СНІДу продовжують зростати. Чверть всіх смертей припадає саме на Україну. Ми повинні пам’ятати кожного з тих, хто пішов від нас через СНІД, і робити лікування пріоритетом в подоланні епідемії», — зазначив Яцек Тишко, директор ЮНЕЙДС в Україні

Також, у 2016 році Київ доєднався до «перегонів столиць» в рамках стратегії ЮНЕЙДС Fast-Track Cities і поставив перед собою амбітну мету — стати першим містом в Східній Європі, яке досягне цілей 90-90-90. Коли 90% ВІЛ-позитивних знають про свій статус, 90% отримають АРВ-терапію, і у 90% пацієнтів, які отримують лікування, вірус в крові не визначається.

«На обліку у Києві знаходяться більше 12 500 ВІЛ-інфікованих пацієнтів. Зараз 7 500 пацієнтів отримують лікування, — додає Микола Поворозник, заступник голови КМДА, — «У 2016 році з міського бюджету ми виділили 5 млн грн. для поліпшення доступу людей, які живуть з ВІЛ до медичних послуг. Цього року в рамках Міської цільової програми з протидії епідемії ВІЛ/СНІДу на 2017-2021 рр. ми плануємо виділити з бюджету міста Києва близько 41 млн грн. Кошти підуть на закупівлю ліків та товарів медичного призначення і покращення медичних послуг для пацієнтів».

Ольга Руднєва, директор фонду Олени Пінчук АНТИСНІД вважає, що найголовнішим завданням для всіх державних та недержавних організацій, що задіяні в боротьбі зі СНІДом є саме створення доступу до терапії жінок і дітей. Адже саме вони найчастіше залишаються в хвості черги на надання соціальних послуг.

«30 років тому був винайдений перший препарат для лікування ВІЛ/СНІДу. Понад 35 мільйонів людей в світі померли від СНІДу з моменту реєстрації першого випадку. Це ціла країна. Щороку більше мільйона людей помирає від хронічного захворювання, для лікування якого вже 30 років існують препарати. Наше завдання — зробити те, що вже є, доступним. Наше завдання — перестати ховати людей від хронічного захворювання, яке можна лікувати», — наголошує Ольга Руднєва.

Також до Дня пам’яті «Всеукраїнська мережа людей, які живуть з ВІЛ/СНІД» запустила флешмоб в соціальній мережі Фейсбук  з хештегами #незабуті та #AIDSMemorialDay2017!

Мета флешмобу — спонукати лідерів думок, активістів, партнерів долучитись і написати  пости-спогади про людей, яких вже нема з нами через епідемію ВІЛ/СНІД. Людей закликають пригадати приємні або важливі моменти, подякувати, поставити питання померлим. Один із найголовніших меседжей — що вони #незабуті, а ВІЛ сьогодні — не вирок: ліки є. До флешмобу долучились пацієнти з ВІЛ, партнерські організації, відомі українці.

 

 

  • 1944
  • 0
Поділитись