До всіх новин

Проект Доступ до лікування людей, які живуть з ВІЛ в країнах з середнім рівнем доходу

Мережа ЛЖВ активно займається адвокацією розширення доступу до лікування, в тому числі, і в рамках реалізації проекту «Доступ до лікування людей, які живуть з ВІЛ в країнах з середнім рівнем доходу», який фінансується фондом UNITAID при Всесвітній організації охорони здоров’я (ВООЗ).

3-річна стратегія проекту була розроблена для розширення доступу людей, які живуть з ВІЛ до лікування шляхом зниження цін на АРВ лікарські засоби. Зниження цін може стати можливим в результаті збільшення конкуренції в сфері виробництва та імпорту АРВ лікарських засобів за рахунок зменшення патентних бар’єрів. Цього планується досягти шляхом адвокації патентної реформи, зокрема, впровадження в українське законодавство норм міжнародних угод, спрямованих на розширення доступу до лікарських засобів (т.зв. гнучких положень угоди ТРІПС). В рамках проекту, передбачена адвокаційна робота із запобігання прийняття законодавчих змін, які можуть обмежувати доступ пацієнтів до лікарських засобів, а також подання позовів про визнання патентів на АРВ препарати недійсними в разі виявлення їх невідповідності вимогам законодавства.

Проміжні результати проекту

  • Підвищення обізнаності громадськості про необхідність проведення патентної реформи та ліквідації несправедливих патентних монополій.
  • Усунення патентної монополії щодо патентів діючою речовиною в яких є абакавір (оціночна економія тільки в рамках найближчої закупівлі Мережі ЛЖВ в рамках програми Глобального Фонду складе близько 271284 доларів США). Цієї економії буде достатньо для закупівлі АРВ для більш ніж 2600 нових пацієнтів в Україні.

Загальна інформація про проект

Проект: Доступ до лікування людей, які живуть з ВІЛ в країнах з середнім рівнем доходу.

Донор: UNITAID (через ITPC Global).

Країни-учасниці: Україна, Бразилія, Аргентина, Таїланд.

Бюджет: 6 000 000 долларів США (на всі країни-учасниці проекту).

Період: 31.10.2014 – 31.10.2017.

Патент на лікарський засіб дає патентовласникові монопольне право на його імпорт і виробництво як винагороду за винахід нового лікарського засобу, що має очевидні переваги над вже існуючими аналогами.

Однак, на практиці низькі вимоги до заявки на видачу патенту, які висуваються патентними відомствами деяких країн, призводять до видачі патентів на лікарські засоби, які, як правило, вже давно не є по-справжньому новими, винахідницькими і не мають суттєвих переваг над аналогами. Монопольні права патентовласника дозволяють йому забороняти імпорт і виробництво запатентованого лікарського засобу іншими виробниками і встановлювати на нього ціну, яку власник патенту вважатиме за потрібне. Через це ціни на деякі ліки, є в кілька разів завищеними і відповідно в кілька разів менше пацієнтів отримають їх, ніж, у випадку, коли патентне відомство більш «суворо» віднеслось би до розгляду заявки на видачу патенту і відхилило її.

Основним завданням проекту є адвокація реформування систем патентного права країн-учасниць з метою унеможливлення патентування лікарських засобів, які не є по-справжньому новими і не мають істотних переваг над існуючими аналогами, а також створення правових механізмів, що запобігають можливості патентовласника зловживати своїми патентними правами. Очікується, що реалізація даних завдань дозволить заощадити значні кошти, які виділяються на закупівлю АРВ лікарських засобів і тим самим істотно розширити кількість ВІЛ-позитивних людей, які отримують АРВ-терапію.

Діяльність передбачена проектом

  1. Адвокація патентної реформи: включення положень, які передбачають захист громадського здоров’я в патентні закони країн-учасниць проекту.
  2. Протидія нормотворчим ініціативам небезпечним для громадського здоров’я (т.зв. положення ТРІПС +).
  3. Патентні опозиції: подача позовів до суду про визнання недійсними патентів на АРВ препарати, які не відповідають вимогам законодавства (зокрема, вимогам новизни та винахідницького рівня).
  4. Вдосконалення законодавства в сфері примусового ліцензування (тобто використання патенту без згоди патентовласника і з виплатою йому винагороди за таке використання) – правового інструменту, який в міжнародній практиці використовується в разі зловживання патентовласником своїми патентними правами.

Основні індикатори проекту

  1. Щорічна економія близько 5 мільйонів доларів США на закупівлі лікарських засобів в Україні та Таїланді сумарно (10 мільйонів – в Аргентині та Бразилії).
  2. Оскарження як мінімум двох патентів на АРВ лікарські засоби в кожній країні-учасниці проекту.
  3. Не менш як 50% зниження цін на, як мінімум, 2 АРВ лікарських засоби в кожній країні-учасниці проекту.

На сьогоднішній день основні зусилля команди проекту присвячені адвокації розробленого за ініціативою Мережі проекту змін до Закону України «Про охорону прав на винаходи і корисні моделі», а також протидії законодавчим ініціативам, які можуть спричинити негативні наслідки для доступу до АРВ лікарських засобів. В рамках проекту було підготовлено і подано позов до суду про визнання патенту на АРВ препарат недійсним на підставі його невідповідності критеріям новизни і винахідницького рівня, а також іде підготовка ще декількох аналогічних позовів.

 

 

 

  • 3401
  • 0
Поділитись