До всіх новин

Чому варто відмовитись від масової флюорографії

Коментує Владислав Денисенко, старший спеціаліст відділу адвокації Мережі

В суспільстві та професійних колах тривають обговорення заяви в. о. Міністра охорони здоров’я доктора Уляни Супрун, щодо відмови від проведення масових флюорографічних обстежень населення з метою виявлення туберкульозу.

Флюорографія, як метод скринінгу туберкульоза, залишилася нам у спадок з радянськіх часів і дуже дивно, що питання неефективності цього методу виявлення туберкульозу почали активно обговорювати тільки зараз, коли всі розвинуті країни світу вже давно використовують інші, більш ефективні, методи виявлення туберкульозу.

Методи скринінгу туберкульозу можна умовно поділити на три групи: недієві методи (не призводять до виявлення туберкульозу), дієві методи (призводять до виявлення туберкульозу) і ефективні методи (призводять до виявлення туберкульозу, економічно вигідні і безпечні для людей).

Флюорографію можна віднести до дієвих методів скринінгу туберкульозу. Вона дозволяє запідозрити наявність туберкульозу, але не є економічно вигідним методом і людина отримує деяку дозу опромінення.

За даними Центру громадського здоров’я, щорічно в Україні проводиться 16,5 млн. флюорографічних обстежень, на це витрачається близько 1000 000 000 грн державних коштів. Часто обстеження проходять люди, які не відносяться до групи ризику на туберкульоз, через це спостерігається низьке виявлення туберкульозу. Щоб виявити одного хворого на туберкульоз треба обстежити більше 1500 здорових людей. Флюорографія не дозволяє виявити туберкульоз на ранніх стадіях захворювання, оскільки дрібний знімок є малоінформативним.

Який же метод виявлення туберкульозу є ефективним? У розвинутих країнах світу сімейний лікар проводить анкетування пацієнта на симптоми туберкульозу. У разі наявності симптомів, хворого направляють на обстеження мокротиння і рентгенографію органів грудної порожнини. Метод  є економічно вигідним, треба витратити кошти тільки на аркуш паперу. До речі, деякі форми туберкульозу можна запідозрити саме при анкетуванні, а не при флюорографії, наприклад: туберкульоз бронхів, дрібновогнищевий дисемінований туберкульоз, туберкульоз часток легень, які закриває тінь серця.

Відмова від масових флюорографічних обстежень населення на туберкульоз дозволить зекономити значні кошти, які будуть направлені на інші заходи боротьби з туберкульозом, такі, як скринінг туберкульозу серед груп ризику, соціальний супровід хворих на туберкульоз для підвищення ефективності лікування.   

Читати по темі більше в матеріалі Юрія Варченко, провідного фахівеця з розвитку національних та міжнародних програм в сфері лікування туберкульозу Мережі, для Likar Info

  • 3655
  • 0
Поділитись