Мережа будує систему громадського моніторингу державних закупівель
В рамках медичної реформи і стратегії децентралізації лікарні отримують значну фінансову автономію. Вміння ефективно і прозоро розпоряджатись коштами виділеними з бюджету на утримання лікарні і закупівлю медичних препаратів — стає завданням номер один для будь-якого головного лікаря.
Менеджмент лікарні має не лише якісно спрямовувати кошти для надання послуг пацієнтам та розвитку лікарні, але й прозоро звітувати за витрачені бюджетні кошти.
З 1 серпня 2016 року запрацювала система ProZorro, згідно з якою усі товари та послуги вартістю більше 200 тисяч гривень і роботи вартістю більше півтора мільйона гривень закуповуються через он-лайн систему.
Мережа з початку запровадження системи ProZorro проводить аналіз закупівель у медичних закладах обласних центрів і, на жаль, результати свідчать про сумні тенденції. Наприклад, у Кропивницькому дві лікарні в один і той же день придбали в одного постачальника медичний кисень. Тільки для однієї лікарні одиниця товару коштувала 18,7 грн, а для іншої — 22,5 грн. Причому середня ціна по країні за цей кисень у цього ж постачальника становить 11 грн. Ще один розповсюджений інструмент — дробіння великої закупівлі на низку маленьких, щоб використати схему допорогової закупівлі, що дозволяє не проводити конкурсні торги і на власний розсуд вибирати постачальника. Для прикладу, все той же Кропивницький — пологовий будинок закуповував послуги з капітального ремонту приміщення сумарною вартістю близько 1 770 000 грн. Але щоб не проводити конкурс — роботи розділили на дві закупівлі і провели допороги.
Громадський контроль за медичними закупівлями — є cкладовою реформування системи охорони здоров’я. Громадський контроль не тільки знаходить і висвітлює #зраду. Результати моніторингу допомагають підвищити ефективність майбутніх закупівель.
Медичним управлінцям, які турбуються про свою репутацію і не хочуть запитань, в кращому випадку від громади, а в гіршому від прокуратури, потрібно використовувати систему ProZorro і результати громадського моніторингу.
Мережа продовжує розвивати здатність регіональних відділень аналізувати закупівлі медичних закладів та контролювати ефективність витрат бюджетних коштів. Для підготовки спеціалістів з моніторингу Мережа 7-8 лютого провела тренінг для регіональних представництв. Тренінг відбувся у рамках проекту RESPECT «Зменшення стигми та дискримінації пов’язаної з ВІЛ, щодо представників груп найвищого ризику в медичних закладах України».