Мережа ініціювала обговорення шляхів забезпечення 100% лікування ВІЛ у 2016-17 роках
15 лютого в готелі «Київ» Всеукраїнська Мережа ЛЖВ організувала зустріч сторін, що беруть участь у процесі забезпечення ВІЛ+ пацієнтів життєво необхідними ліками. У дискусії взяли участь представники фармацевтичних компаній, що виробляють оригінальні антиретровірусні препарати (Еббві, МСД, ГлаксоСмітКляйн, Янссен), Департаменту громадського здоров’я Міністерства охорони здоров’я України, Українського центру контролю за cоціально небезпечними хворобами, UNICEF, UNAIDS, AHF, SIAPS USAID та Пацієнтів України.
“Ми зібралися тут для того, щоб до початку кризи домовитися про те, що ми зробимо для порятунку 134 тисяч життів. Як ми зупинимо епідемію СНІДу? Нам потрібні або дуже дешеві препарати, або забезпечення безкоштовного доступу до лікування”, – озвучив мету обговорення Дмитро Шерембей.
На зустрічі представили потреби ВІЛ-позитивних пацієнтів у 2016-2017 роках, розраховані Мережею. Дефіцит визначався з урахуванням показників Загальнодержавної цільової соціальної програми протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу на 2014-2018 роки (105 748 осіб). При цьому, до розгляду не бралися потреби пацієнтів, що отримують лікування за рахунок Глобального фонду та тих, які перебувають на окупованих територіях. Також були враховані дані про наявні залишки препаратів. За словами експертів Мережі, наразі дефіцит різних медикаментів складає від 7% до 47%.
Партнери обговорили стратегії й тактики 100% забезпечення АРВ-терапією. Усі погодилися: якщо зараз правильно не розподілити ресурси, то Україна може опинитися в ситуації глибокої епідемії. У результаті дискусії був запропоновані певні дії, спрямовані на зниження витрат на ліки – пряме зниження цін, оптимізація схем, донації та інші.
Варто підкреслити, що під час зустрічі обговорювалась потенційна генерична заміна деяких високовартісних запатентованих антиретровірусних препаратів шляхом використання гнучких положень угоди TRIPS СОТ, у тому числі – шляхом примусового ліцензування.
Учасники обговорення домовилися налагоджувати більш змістовний та стабільний діалог між фармакологічними компаніями та Міністерством охорони здоров’я й виразили надію на тісну співпрацю. Представник фармкомпанії Еббві та Асоціації виробників інноваційних ліків АПРАД Віталій Гордієнко запропонував подальші дії щодо реалізації запропонованих рішень – стратегічні довгострокові контракти (рамкові угоди), регулярні зустрічі з free goods та індивідуальні переговори з фармкомпаніями. Зустріч відбулася за підтримки проекту ITPC.