До всіх новин

Теги:

Пацієнт з гепатитом С виграв справу в Європейському суді з прав людини

16 травня 2019 року відбулась важлива подія – Центр стратегічного судового захисту (ЦСС) Української Гельсінської спілки з прав людини в рамках реалізації проекту з БО «100% Життя» та за її фінансової підтримки виграв в Європейському суді з прав людини (ЄСПЛ) прецедентну справу Logvinenko v. Ukraine.

Скарга до ЄСПЛ була подана на нелюдські умови тримання у Дніпровській виправній колонії-89, відсутність належної діагностики та лікування гепатиту С, який розвинувся на фоні ВІЛ, неодноразово перенесеного туберкульозу та інших опортуністичних захворювань.

ЄСПЛ постановив, що було порушення статей 3 і 13 Конвенції з огляду на невідповідні умови утримання під вартою та відсутність ефективного національного засобу правового захисту в цьому відношенні та зобов’язав державу Україна виплатити заявнику протягом трьох місяців суму еквіваленту 13,500 Евро у валюті держави-відповідача.

Крім того, у рішенні Європейського суду відзначено, що пан Логвіненко не має ефективних засобів правового захисту всередині країни і жодний із запропонованих Урядом України правових засобів не є ефективним способом для запобігання передбачуваним порушенням, або для їх припинення, або для надання заявнику адекватної та достатньої компенсації.

Ознайомитись із рішенням ЄСПЛ англійською мовою можна за наступним посиланням https://hudoc.echr.coe.int/eng#{%22itemid%22:[%22001-192995%22]}

Завдяки активній діяльності неурядових організацій, в тому числі БО «100 % Життя», ситуація з антиретровірусною терапією для ВІЛ-позитивних в’язнів останніми роками покращилася. Але лікування туберкульозу та гепатиту залишається на вкрай низькому рівні. Наприклад, державних програм від гепатиту в СІЗО та колоніях не існує. Таким чином, влада просто ігнорує людей, які повільно помирають, адже гепатит С прогресує в цироз або рак печінки.

Отже, ЄСПЛ  у черговий раз засвідчив неналежне забезпечення засуджених лікуванням в Україні, що у свою чергу є додаткови аргументом на користь нагальної необхідності реформування охорони здоров’я в пенітенціарній системі, а також на міжнародному рівні захистив права клієнта проекту.

Справа була розглянута ЄСПЛ у дуже стислий строк (зазвичай справи у ЄСПЛ розглядаються протягом 2-3х років). Натомість рішення у справі Logvinenko v. Ukraine. було прийнято дуже швидко – адже адвокати УГСПЛ відкоментували позицію Уряду України тільки у вересні 2018 року. Неналежне лікування засуджених в Україні неодноразово ставало предметом розгляду в Європейському суді з прав людини. В тому числі це стосується і заявника у даній справі. Він вже отримував у 2011 році рішення ЄСПЛ щодо неналежного лікування від туберкульозу та ВІЛ. На жаль, неналежне лікування або взагалі відсутність лікування в’язнів є системною і давно відомою проблемою в Україні.

Факт прийняття такого рішення ЄСПЛ свідчить про  ефективну роботу юристів під час реалізації проекту «Розвиток правової мережі для захисту прав людей, які живуть з ВІЛ/СНІД, представників ключових спільнот ЛЖВ та осіб, хворих на туберкульоз», а також важливість забезпечення клієнтів проекту кваліфікованою юридичною допомогою.

Разом з БО «100 % Життя» УГСПЛ уже другий рік поспіль реалізує цей проект.  Під час його реалізації була надана кваліфікована юридична допомога багатьом людям, які живуть з ВІЛ/СНІД, людям, які хворіють на туберкульоз, та представникам ключових спільнот. Захист інтересів таких осіб відбувався не тільки у ЄСПЛ, а і в національних судах та перед державними органами.

Оскільки проект продовжує реалізуватись у 2019 році, то юристи продовжують захищати інтереси клієнтів, які вже залучені до проекту, та беруть на юридичний супровід нових клієнтів у рамках проекту.

 

  • 4307
  • 0
Поділитись