До всіх новин

Розробка центрального компоненту електронної системи охорони здоров’я eHealth

Проект: Розробка центрального компоненту електронної системи охорони здоров’я eHealth

Період: 2016 – 2020

Географія:  Україна

Донор: Глобальний фонд боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією, USAID, EDGE, GIZ, Deloitte, CDC, British Embassy Kyiv

Реалізатор проекту: БО “100% ЖИТТЯ” (БО “Всеукраїнська мережа людей, які живуть з ВІЛ/СНІД”)

Партнери проекту: МОЗ України, НСЗУ,  ДП “Електронне здоров’я”

Електронна система охорони здоров’я eHealth — інформаційно-телекомунікаційна система, що забезпечує автоматизацію ведення обліку медичних послуг та управління медичною інформацією в електронному вигляді, до складу якої входять центральна база даних та медичні інформаційні системи, між якими забезпечено автоматичний обмін даними через відкритий програмний інтерфейс (АРI).

Функціонування системи забезпечується Національною службою здоров’я України. Упровадження проекту стало можливим завдяки підтримці Глобального фонду з боротьби зі СНІДом, туберкульозом і малярією, проекту USAID «HIV Reform in Action», який здійснюється Deloitte (США), проектам за підтримки USAID – «RESPECT», “HealthLink”, SafeMED (MSH), ACCESS – за підтримки CDC, проекту EDGE за сприяння уряду Канади, DFID за підтримки British Embassy Kyiv та інших організацій.

У березні 2017 року МОЗ, БО «Всеукраїнська мережа людей, які живуть з ВІЛ/СНІД», громадська організація Transparency International, та Державне агентство з питань електронного урядування підписали Меморандум, у якому йшлося про спільну розробку системи eHealth.

Transparency International відповідала за розробку та тестування елементів системи та технічну підтримку, водночас Мережа стала фінансовим хабом проекту, відповідальним за управління ресурсами, співпрацю з донорами, пацієнтський та аудиторський контроль за виконанням проекту.

У вересні 2017 року система почала працювати у тестовому режимі.  У лютому 2018 року після завершення розробки MVP (мінімального життєздатного продукту) Мережа та Transparency International передали систему eHealth Міністерству охорони здоров’я України. У травні 2018 було створене Державне підприємство «Електронне здоров’я» для адміністрування системи, і наразі за подальшу розробку та впровадження системи eHealth відповідає саме ДП.

Система впроваджується на первинній ланці медицини. З 1 квітня 2018 року пацієнти укладають декларації із обраними лікарями, а лікарі реєструють декларації в системі. Таким чином, держава зможе оплачувати лікарю за кожного пацієнта, а пацієнт отримає гарантовані державою безкоштовні медичні послуги.

У майбутньому система eHealth дасть можливість кожному швидко отримати свою медичну інформацію, а лікарям – правильно ставити діагноз з урахуванням цілісної картини здоров’я пацієнта. Впровадження системи eHealth дозволить перевести всю медицину в Україні на повноцінний електронний документообіг. Система міститиме всю медичну історію пацієнта, що  буде доступна як пацієнту, так і його лікарям. Це дозволить не тільки оцифрувати процес спілкування пацієнтів та медичних працівників, а й забезпечити ефективне використання державних коштів, оскільки система накопичуватиме велику кількість статистики про захворювання і лікування.

Архітектура системи складається з центрального компонента (ЦБД), що  відповідатиме за централізоване зберігання та обробку інформації, та окремих медичних інформаційних систем (МІС), які лікарні та поліклініки можуть обирати на ринку і встановлювати в себе.

У нинішньому проектному циклі виконавці планують розробити нові модулі центрального компонента eHealth, доповнити наявні модулі новим функціоналом,  а також забезпечити технічну підтримку ЦБД. Мережа продовжує виконувати роль фінансового хабу та головного розпорядника донорських коштів у цьому процесі.

У жовтні 2018 року Європейські експерти з ОЕСР визнали українську модель eHealth однією з найперспективніших у світі як  систему, що допомагає пацієнтам отримувати, а лікарям – надавати якісні медичні послуги, та ключову антикорупційну ініціативу і країні.

Наразі до системи eHealth підключено 1 917 медзакладів, 24 637 лікарів та 27 665 952 пацієнти.

 

  • 1373
  • 0
Поділитись