До всіх новин

Досвід адвокації БО “100 Життя” був представлений на конференції HIV2020

Зоя Заміховська, старший фахівець відділу адвокації, брала участь у знаковій події HIV2020 – Treatment Activist Meeting, де активісти із різних країн розповідали про досвід розширення доступу до лікування пацієнтів з ВІЛ. 

На зустрічі Зоя розповіла про стратегію та досвід використання адвокаційних механізмів для збільшення доступу до ліків у регіоні СЄЦА, який впроваджувався БО “100% Життя” та пацієнтськими організаціями регіону СЄЦА за підтримки Глобального фонду та проектів UNITAID. 

Зокрема, в її доповіді мова йшла про такі механізми: 

 

  • Оптимізацію схем лікування відповідно до міжнародних рекомендацій, яка довела свою ефективність для країн з обмеженим державним бюджет та складнощами в забезпечення універсального доступу до лікування. В результаті  вдалося змінити дорогі схеми лікування першого ряду на альтернативні доступні за вартістю варіанти, ефективні для більшості пацієнтів у відповідно до рекомендацій ВООЗ. Для цього в 2018-му році разом із партнерами з МОЗ була розроблена стратегія оптимізації лікування. 
  • Адвокацію використання оптимізованого лікування як основи для державних закупівель.  Для цього  ключовим є участь пацієнтських організацій у формуванні номенклатур закупівлі. 
  • Досвід України та Молдови та плани Киргизстану щодо оптимізації процесів закупівель, зокрема, введення спеціальних регуляторних процедур, які допомагають стимулювати конкуренцію.
  • Створення та постійне посилення генеричної конкуренції для зниження цін на ліки. Задля цього  пацієнтські організації використовують наступні інструменти: (1) прямі переговори з компаніями; (2) підтримка компаній шляхом усунення технічних бар’єрів для їх участі в тендерах; (3) інформування МОЗ про появу нових варіантів лікування.  
  • Переговори з власниками патентів щодо збільшення доступу до ліків шляхом зниження ціни на брендові препарати. Після відмови від переслідування патентів виникає конкуренція та суттєво падає ціна, що дозволяє закупити більше препаратів. 

“Досвід БО “100% Життя” та досвід наших партнерів з СЄЦА доводить, що лише синергія цих інструментів і участь пацієнтів у всіх процесах може дати найкращий ефект. Робота над зниженням ціни, збільшенням конкуренції, зняттям бар’єрів в закупівлях для виходу на ринок дозволяє забезпечити ліками тисячі додаткових пацієнтів. Без цього країнам не вдасться досягти глобальних цілей ЮНЕЙДС” — підкреслила Зоя.

Сергій Дмитрієв, директор департаменту адвокації БО “100% Життя”, також звернув увагу пацієнтських організацій на нові можливості та виклики: “Економія, яку ми та наші партнери отримуюємо від закупівель ліків, відкриває для нас можливість забезпечити фінансування соціальних послуг з ВІЛ. Для наших країн, які перебувають у процесі переходу від фінансування Глобального фонду до національного і де історично послуги не покриваються державою, це єдиний спосіб покрити соціальні послуги з ВІЛ із державного бюджету та забезпечити їх стійкість. 

Наприклад, в 2019 році в Україні 4,5 млн. долларів США, отримані від заощаджень на лікуванні, були перенаправлені для закупівлі соціальних послуг з ВІЛ. На 2020 рік було закладено вже більшу суму коштів. 

Сьогодні разом з партнерами з країн СЄЦА ми налагоджуємо механізми, які дозволять закріпити цю практику і для їхніх країн”.

  • 1205
  • 0
Поділитись