До всіх новин

Господарський суд Києва проти забезпечення лікуванням тяжкохворих українців

 

Господарський суд Києва проти забезпечення лікуванням тяжкохворих українців

6 березня 2017 року Господарський суд Києва прийняв рішення відмовити Всеукраїнській мережі людей, які живуть з ВІЛ/СНІД у задоволенні позову направленого на розширення доступу до лікування ВІЛ шляхом ліквідації монополії на життєво необхідний препарат.

Мережа звернулась до суду через високу ціну на препарат лопінавір/ритонавір, необхідний для пожиттєвого лікування близько 25 тис. людей, які живуть з ВІЛ, і вартість якого складає близько 20 тис. гривень за річний курс лікування. Існуючі на світовому ринку генеричні аналоги даного препарату коштують майже в три рази дешевше, ніж ціна компанії Еббві для України. А патенти, які засвідчують монополію компанії на даний препарат, на думку Мережі, не відповідають вимогам законодавства.

6 березня 2017 року у судовому засідання суддею Марченко О.В. було прийнято рішення про відмову в задоволенні позову про визнання недійсними патентів компанії «Еббві Інк.» відносно лікарського засобу лопінавір/ритонавір. Суддя, без призначення судової експертизи патентів компанії Еббві на відповідність вимогам законодавства, як зазвичай це здійснюється в такого роду справах, прийняла рішення про відмову у позові.

Під час судових засідань компанія Еббві стверджувала, що нібито Мережа не має права звернення до суду так як вона не є організацією, яка діє в інтересах людей, які живуть з ВІЛ/СНІД. Крім того, відповідач стверджує, що генеричні аналоги даного лікарського засобу відсутні в Україні, а навіть якщо вони були наявні ціна їх не була б нижчою, ніж ціна монополіста. Також компанія зазначає, що кошти Глобального Фонду покривають заявлені потреби пацієнтів, а зниження цін на лікарський засіб не вплине на кількість закуплених лікарських засобів, так як Глобальний Фонд поставляє в Україну лікарські засоби для фіксованої кількості пацієнтів.

Однак, поза увагою був залишений той факт, що Мережа є найбільшою пацієнтською організацією України, яка має регіональні осередки в усіх регіонах України, об’єднує 11755 асоційованих учасників, 506 дійсних членів, надає послуги близько 70000 клієнтам по всій Україні, а до керівного складу організації можуть входити виключно ВІЛ-позитивні особи. Також були проігноровані надані суду Мережею докази (звіти MSF, Глобального Фонду, листи компаній-виробників та ін.) того, що в країнах де наявні генеричні аналоги препарату ціни на нього значно нижчі, ніж в Україні де існує монополія на лікарський засіб, а факт відсутності генеричних аналогів в Україні можна легко пояснити тим, що їх реєстрації були скасовані компанією Еббві на підставі оспорюваних Мережею патентів. Під час судових засідань Мережа також звертала увагу суду на те, що відповідно до політики Глобального Фонду у випадках коли реципієнту гранту вдалось зекономити виділені кошти, вони за погодженням з донором розподіляються на потреби ВІЛ-позитивних осіб, в тому числі на закупівлю додаткових лікарських засобів.

Треба відмітити, що оспорювані Мережею патенти компанії Еббві були не видані, або визнані недійсними в багатьох країнах світу. На сьогоднішній день вони оспорюються і в Європейському патентному відомстві.

Оскільки, Мережа не погоджується з даним рішенням суду воно буде оскаржене до Київського апеляційного господарського суду у строки встановлені законодавством. Мережа сподівається, що суд апеляційної інстанції повно та всебічно розгляне матеріали справи і прийме справедливе рішення, яке матиме своїм результатом суттєве розширення доступу до лікування ВІЛ в Україні.

 

  • 1302
  • 0
Поділитись