До всіх новин

Пацієнти закликають Верховну Раду ухвалити патентну реформу

21 липня року заплановано скликання позачергової сесії Верховної Ради України, на розгляд якої винесено проект Закону України про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо реформи патентного законодавства) (реєстр. № 2259). 

 

Прийняття цього законопроекту є вкрай важливим для полегшення доступу до лікування в Україні та зниження цінових бар’єрів на фармацевтичні препарати. 

 

Законопроект передбачає ряд змін, які усунуть можливість зловживання правами інтелектуальної власності з боку фармацевтичних компаній та штучного утримання завищених цін на лікарські засоби. 

 “Чинне законодавство дозволяє маніпуляції з боку бігфарми, дає можливість  тримати монополії на ліки протягом багатьох років. Держава змушена купувати ліки за завищеними цінами, переплачуючи мільйони гривень, а пацієнти тим часом недоотримують лікування, через недостатню кількість ліків.  Як представники найбільшої пацієнтської організації, закликаємо Верховну Раду ухвалити законопроект, що відповідає інтересам українських пацієнтів та інтересам держави”, — Сергій Дмитрієв, директор з політики та адвокації БО “100% Життя”.

Зміни стосуються обмеження переліку об’єктів, які можуть отримати патентну охорону. Буде неможливо патентування неінноваційних ліків, а також нового застосування чи дозування вже відомих медичних препаратів, методів діагностики та лікування. Чинне законодавство натомість дає можливість отримати монополію на незначні модифікації вже відомих лікарських засобів, які не покращують їх ефективності (так звані “вічнозелені” патенти), і тим самим суттєво обмежує доступ до лікування та діагностики через монопольно завищені ціни, встановлення яких є можливим завдяки усуненню конкуренції на ринку механізмами права інтелектуальної власності. 

 

Законопроект також виключає можливість патентування лікарських препаратів в якості корисних моделей. Процедура отримання патенту на корисну модель є спрощеною і не передбачає кваліфікаційної експертизи (видається під відповідальність заявника), що слугує причиною отримання монополії на загальновідомі препарати, що використовуються вже десятки років, недобросовісними заявниками. Так, в Україні, зокрема, є патенти на морфін та діазепам, які перешкоджають потраплянню аналогічних препаратів будь-яких інших виробників (окрім патентовласника) на український ринок.

 

Також законопроект  встановлює процедуру та вимоги щодо отримання додаткової охорони для винаходів і визначає чіткий механізм розрахунку терміну такої охорони: тобто виключає можливість постійного подовження монополії , так званих “вічнозелених патентів”.  Зараз будь-який патент, об’єктом якого є лікарський засіб, може бути продовжено на 5 років незалежно від того, скільки часу минуло від дати отримання цього патенту до реєстрації відповідного лікарського засобу в МОЗ (тобто безумовно заявник отримує 20 років дії патенту + 5 років додаткової охорони). Відповідно до запропонованих законопроектом змін період додаткової охорони винаходу буде напряму залежати від реального терміну очікування заявником реєстрації відповідного лікарського засобу. При цьому строк дії патенту може бути продовжена лише у разі, якщо лікарський засіб, що є його об’єктом, вийшов на ринок України впродовж року від дати виходу на світовий ринок. 

 

Нагадаємо, що згідно досліджень, проведених БО “100% Життя”, половина всіх ліків, які є в Україні, є монопольними 

Половина діючих патентів, є “вічнозеленими”  

 

  • 1338
  • 1
Поділитись