До всіх новин

Прем’єр-міністр має втрутитися у розблокування закупівель ліків у МОЗі

Пацієнти з онкологією, ювенільним ревматоїдним артритом, недосконалим остеогенезом, розсіяним склерозом та з іншими тяжкими захворюваннями вимагають, щоб Прем’єр-міністр України втрутився і розблокував процедури закупівлі та поставок ліків через міжнародні організації.

Блокування процедури фактично відбувається у стінах Міністерства охорони здоров’я України з моменту призначення нового керівництва. МОЗ за централізованими державними програмами має організувати безперервні закупівлі та забезпечити доставку ліків у регіони. МОЗ відповідає за формування номенклатур лікарських засобів та медичних виробів, складання технічних завдань, підписання угод, погодження кошторисів, підписання наказів про розвезення ліків в регіони, а також вирішення поточних питань, що виникають в процесі закупівель. Зараз же ми знаходимося в ситуації, коли Міністерство охорони здоров’я заблокувало підписання документів.

«Ситуація стає критичною — деяких ліків пацієнти потребують негайно, а переривання лікування є неприпустимим. Бюджетний рік добігає кінця і бездіяльність МОЗ України може призвести до того, що кошти на ліки не будуть освоєні і просто згорять у кінці року! Пацієнти звертаються до прем’єр-міністра України з проханням взяти під особистий контроль ситуацію із закупівлями у МОЗі і налагодити їх у терміновому порядку», прокоментувала Інна Іваненко, виконавчий директор БФ «Пацієнти України».

Наразі у МОЗ України не підписані акти прийому препаратів, графіки постачання препаратів, окремі додаткові угоди з міжнародними організаціями. МОЗ України не відповідає на поточні робочі листи від міжнародних організацій щодо закупівель ліків. Не відбуваються засідання Постійної робочої групи з питань профільного супроводу державних закупівель. Саме ця група є ключовою у прийнятті рішень щодо закупівель, погодження оперативних та стратегічних питань. У зв’язку з цим відкладається погодження номенклатури на 2020 рік, що вже скоро призведе до зміщення всього закупівельного процесу, а у результаті це знову перерви у забезпеченні ліками.

Сьогодні пацієнти з тяжкими захворюваннями вимушені за власний кошт купувати дороговартісні ліки та медичні вироби. Пацієнти принесли під стіни Кабміну величезну порожню банку з-під ліків, щоб показати її дно – це те дно від банки, де мають бути ліки, але їх немає.

«19 вересня цього року моїй дитині зробили операцію, на яку ми, дякуючи, небайдужим людям, назбирали 16 тисяч доларів. Перед цим ми зверталися до держави з клопотанням про допомогу, на що мені сказали, розраховувати на допомогу можна не раніше наступного року у зв’язку з нашою нестабільною політичною ситуацією в країні. Я не могла зволікати життям і здоров’ям своєї дитини і вимушена була шукати гроші. Але боротьба за повноцінне життя триває і ми просимо налагодити забезпечення державних закупівель, щоб мати шанс отримати допомогу від держави», – розповідає Катерина Голіянт, мама дитини хворої на сімейну торсійну дистонію.

Пацієнтські організації неодноразово звертали увагу та застерігали Міністра охорони здоров’я про необхідність розблокувати закупівлі ліків, однак проблема лишилася не вирішеною.

«Наразі робота міністерства стоїть на паузі, що рано чи пізно призведе до катастрофічних наслідків щодо забезпечення ліками пацієнтів. Неможливо допустити, щоб усі проблеми МОЗу вирішувалися лише головою комітету охорони здоров`я,  як це відбувається зараз», — наголосив Дмитро Шерембей, голова БО «100% Життя».

Наразі заблоковані поставки за такими напрямами закупівель, як: дитячий та дорослий діалізи, доросла онкологія, сімейна торсійна дистонія, розсіяний склероз, нанізм (діти), ювенільний ревматоїдний артрит, ендопротези, тест-смужки для вимірювання рівня глюкози в крові, донорство, діагностика ВІЛ, антиретровірусна терапія, серцево-судинні захворювання, замісна підтримуюча терапія тощо. Загалом у  рамках співпраці з міжнародними спеціалізованими організаціями заблоковано поставки ліків та медичних виробів на загальну суму близько 1,6 мільярдів грн.

  • 2240
  • 1
Поділитись