До всіх новин

Як громадський моніторинг змінює медичну систему

 

Знаєте чому лікарні так люблять закуповувати всі товари сумою до 200 000 грн.? У законодавстві передбачено, що закупівлю товарів до 200 тисяч гривень можна проводити без конкурсів, лише укладаючи безпосередньо угоду з виконавцем. Мета була цілком очевидна, трапилась якась біда у лікарні, скажімо, перегорів трансформатор і щоб не пацієнти не сиділи без світла тижнями — лікарня має право терміново закупити необхідні речі до 200 000 грн і постфактум підвантажити звіт про закупівлю в Prozorro. Це називається допорогова закупівля.

Але #Хабармен не дрімає

  • Відділ охорони здоров’я Дубенської міської ради в грудні минулого року закупив кольпоскопічну систему (КN-2200 Кольпоскопічна оптична та електронна система) та РК монітор. Закупівля пройшла повз Prozorro, оскільки сума закупівлі була 190 тис. грн. Проте активісти  Мережі у Рівненській області вивчили ринок медичного обладнання і виявили, що вартість такої кольпоскопічної системи  складає вдвічі менше — близько 80 тис. гривень залежно від модифікацій та комлектації. Активісти направили листи в Управління охорони здоров’я Рівненської облдержадміністрації, Дубенську міську раду, Державну фінансову інспекцію в Рівненській області.

Тепер Відділ охорони здоров’я Дубенської міської  ради чекає на гостей — його включено в план перевірки Державна фінансова інспекція в Рівненській області.

  • Центральна міська лікарня м. Рівне закупила морфін (UA-2016-11-29-000311-b та UA-2016-12-19-002053-b). Як видно з документів, той самий препарат в тієї ж фірми лікарня придбала за різними цінами: 12 грудня за ціною 93,31 грн.,  і всього через кілька днів — 19 грудня за ціною 132,4 грн. за одиницю.. Предметно і те, що одна з закупівель, та що дешевша, здійснювалася через систему Prozorro, інша, дорожча — здійснена в її обхід.

Після того, як активісти Мережі у Рівненській області  висвітлили у соцмережах та ЗМІ цю історію у закупівлі лікарні перевіряється контролюючими та правоохоронними органами.

  • Рівненське відділення ініціювало проект розпорядження голови Рівненської ОДА для зниження порогу закупівель через ProZorro з 200 до 50 тис. гривень.

Системний громадський контроль Мережі та висвітлення зради напряму впливає на ефективне використання бюджетних коштів. Наприклад, за 2016 рік економія усіх закладів Рівненської області при закупівлі медпрепаратів становила 1 млн. 932 тис. гривень. При проведенні заходів з моніторингу та контролю за проведенням зазначених закупівель економія лише за 2 місяці поточного року становить 1 млн. 75 тис. гривень. (додатки таблиці за 2016 та 2017 роки).

Згодом ми повідомимо, чим завершилась перевірка рівненських лікарень.

 

  • 1289
  • 0
Поділитись