До всіх новин

“Протестовані = загАРТовані” – пацієнти презентували формулу, яка зупинить епідемію ВІЛ

1 грудня у Всесвітній день боротьби з ВІЛ/СНІД  активісти, пацієнти разом з урядовими та міжнародними організаціями  нагадали українцям про важливість регулярного тестування на ВІЛ та своєчасного прийому АРВ-терапії. 

 

 

Також пацієнти з БО “100% Життя” презентували формулу, яка, на їхню думку, може зупинити епідемію ВІЛ\СНІД:  “Протестовані – загАРТовані”. Формулою вони поділились з усіма учасниками акції, перенесши її на медичні маски, які отримали всі присутні.  

“Протестовані=загАРТовані — це формула, яка рятує життя. Сьогодні ми тут всі у масках — вони стали зрозумілим символом безпеки та дбайливого ставлення до свого здоров’я та до оточення. Як маски є найдієвішою профілактикою від COVID-19, так і регулярне тестування  та вчасний  прийом  антиретровірусної терапії (АРТ)загАРТовує” від ВІЛ”, — зазначила Анастасія Дєєва, виконавча директорка БО “100% Життя” на відкритті акції до Всесвітнього  дня боротьби зі СНІДом. 

 

“За час пандемії коронавірусу, ми всі звикли носити маски. Це найдієвіша профілактика від COVID-19. Однак ми все ще забуваємо, що однією з найкращих профілактик від пандемії ВІЛ є регулярне тестування  та прихильність до лікування в разі виявлення вірусу імунодефіциту.  Тому формула “протестовані = загАРТовані” має зупинити епідемію ВІЛ\СНІД та стати частиною культури турботи про своє здоров’я” – зазначив Дмитро Шерембей, голова найбільшої пацієнтської організації БО “100% Життя”.

 

Сьогодні в Україні живе 251 168 людей з ВІЛ. Але кожна третя ВІЛ-позитивна людина досі або не знає свій ВІЛ-статус, або залишається поза межами медичного нагляду і, відповідно, не отримує лікування (АРВ-терапію).  І лише регулярне тестування на ВІЛ/СНІД “загАРТовує” від багатьох негативних наслідків цієї хвороби, в першу чергу від її поширення та розвитку.

 

“Український парламент ніколи не стояв осторонь проблеми ВІЛ. Зараз Комітет ВР з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування працює над удосконаленням законодавства з метою розширення доступу пацієнтів до тестування, заохочення населення до самотестування, забезпечення рівності у доступі до основних послуг та препаратів, а також встановлення державних гарантій щодо безоплатного забезпечення антиретровірусними препаратами для лікування ВІЛ-інфекції, доконтактної та постконтактної профілактики та лікарськими засобами для лікування опортуністичних інфекцій. Відповідні законодавці ініціативи знаходяться на реєстрації у Верховній Раді і, сподіваюсь, будуть підтримані парламентом”,  — поінформував  Михайло Радуцький, голова  Комітету Верховної Ради України з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування.

«Також ми розуміємо важливість законодавчого врегулювання захисту прав людей, які живуть з ВІЛ, та усунення певних правових бар’єрів. Наразі в Комітеті проводяться відповідні консультації та вивчається це питання», – наголосив він.

Попри те, що вакцини від ВІЛ не існує, можна залишатись стійким до цією хвороби.   І тестування є першим кроком, аби  продовжувати повноцінне життя:  мріяти про майбутнє, створювати сім’ю та народжувати дітей. Навіть за умов позитивного статусу, людина може розпочати прийом АРВ-терапії, відтак  вірус імунодефіциту не розвиватиметься в її організмі.

 

 

“Майже чверть мільйона українців мають встановлений діагноз ВІЛ, проте значно більше не знають про свій статус і не отримують медичної допомоги. Раннє виявлення вірусу означає вчасне потрапляння під медичний нагляд і початок лікування. Повністю вилікуватися неможливо, проте є сучасна антиретровірусна терапія, яка гарантує повноцінне та здорове життя всім людям із ВІЛ. Держава закуповує такі ліки власним коштом. Так само безоплатно можна й перевірити свій статус. Я закликаю всіх українців бути пильними до свого здоров’я й регулярно проходити тестування на ВІЛ. Адже це — є ознакою турботи про своє здоров’я і здоров’я тих, хто поруч”, – сказала Ірина Руденко, директорка Директорату громадського здоров’я та профілактики захворюваності Міністерства охорони здоров’я України.

На акції учасникам запропонували замовити оральний тест на ВІЛ, який можна зробити самотужки. Такий тест не потребує зайвих зусиль, а кожен українець може замовити його собі додому поштою через сайт організації. https://prozdorovia.in.ua/khochu-obstezhytys/  

Подібні акції пройшли цього дня в усіх регіонах України. Там активісти регіональних осередків БО “100% Життя” також ділились унікальною формулою з усіма учасниками.

 

Довідка про епідемію ВІЛ/СНІДу в Україні (за даними Центру громадського здоров’я МОЗ України):

  • Україна сьогодні посідає одне з перших місць серед країн європейського регіону за кількістю ВІЛ-позитивних осіб. 
  • Кожна третя ВІЛ-позитивна людина досі або не знає свій ВІЛ-статус, або залишається поза межами медичного нагляду і, відповідно, не отримує лікування (АРВ-терапію)
  • За  оціночними даними, на початок 2020 року в Україні проживає 251 168 людей в ВІЛ.
  • Станом на 1 жовтня 2021 року  129 022 ВІЛ-позитивних українців отримують лікування АРВ-терапією (тоді як ще у 2009 році – 15 871 особи). Терапія дозволяє людям з ВІЛ жити.
  • Основним шляхом передачі ВІЛ залишається  статевий71% гетеросексуальний контакт, 3% гомосексуальний (серед вперше зареєстрованих у 2019 році)
  • Вчасне діагностування ВІЛ-статуса та початок лікування — гарантує довге повноцінне життя.
  • Тестування на ВІЛ в Україні є безкоштовним. Швидкий тест на ВІЛ можна пройти у свого сімейного лікаря.
  • Безкоштовно замовити оральний тест на ВІЛ додому чи знайти найближчий до вас пункт тестування, можна, скориставшись опцією “Хочу обстежитись” на сайті  https://prozdorovia.in.ua/khochu-obstezhytys/
  • Дізнатись де отримати PrEP, доконтакту профілактику ВІЛ https://prozdorovia.in.ua/de-projty-test/?prep 

 

  • 1039
  • 0
Поділитись