До всіх новин

Суд заслухає експертів, які проводили експертизу та від висновків яких залежить доступ до лікування для 138 тисяч українців

 Анонс для ЗМІ

Шановні журналісти,

 

16 березня, о 14:00 зал засідань № 3, Північний апеляційний господарський суд (вул. Шолуденка,1), розгляне справу про скасування монополії на найдорожчі в Україні ліки, які життєво необхідні пацієнтам з ВІЛ!  Якщо “вічнозелений” патент скасують, це дозволить одразу ж вивести на ринок більш дешеві препарати та забезбечити лікуванням додатково 138 тис пацієнтів, в тому числі з ВІЛ.

Нагадаємо, фармацевтичний монополіст всіляко затягує процес розгляду справи і понад три роки, поки триває суд, утримує виняткове право на продаж наддорогих препартаів.

 До суду викликані експерти, які проводили експертизу патенту, що захищає монополію на ліки. Двоє з трьох експертів визначили, що патент на препарат не відповідає вимогам законодавства, що дає підстави скасувати “вічнозелений патент” на препарат і випустити на ринок України більш дешеві ліки. Третій експерт написав альтернативний висновок, згідно якого визнає патент дійсним (відзначимо, що це той самий експерт, який протягом року(!) не міг провести експертизу).  Суд буде вирішувати чиї доводи вагоміші. Тобто чи вагоміше життя за гроші! 

Фактично суд має вирішити чи отримають тисячі людей лікування, чи фармкомпанія продовжить отримувати надприбутки.

“Для нас цей вибір є очевидним, — говорить Дмитро Шерембей, голова БО “100% життя”. — Понад 3 роки ми вимагаємо аби суд скасував вічнозелений патент на препарат лопінавір/ритонавір (Алувія) від компанії AbbVie, через який держава та донори щороку переплачують 370 мільйонів гривень, за які ще тисячі пацієнтів могли б отримати лікування. Це питання протистояння жадоби та цінності життя. Для нас вибір є очевидним, та чи такий він очевидний для суддів ми зможемо побачити після ухвалення рішення по даній справі” 

Шановні журналісти, просимо вас долучитись до засідання суду, адже тільки завдяки увазі громадськості, пацієнти вже більше трьох років протистоять одній з найбільших фармацевтичних компаній світу. 

 

 Учасники судового засідання:

  • Суддівська колегія
  • Три експерти, які проводили експертизу   
  • Представники фармацевтичної компанії
  • Представники БО “100% життя”
  • Активісти та пацієнти

 

До відома журналістів, які бажають взяти участь у засіданні суду: номер справи – 910/10050/16 за головуванням судді Сотнікова С. В. (зал судових засідань №  3). Засідання починається о 14:00. Чекаємо на вас о 13.30 біля будівлі суду

 

Акредитація та контактна інформація:

Музиченко Валерія 097 363 10 99, v.muzychenko@prhouse.com.ua/

Катерина Іванова, 050 207 68 55, k.ivanova@prhouse.com.uа 

 

Довідка:

Більше трьох роки найбільша пацієнтська організація БО “100% життя” (раніше — Всеукраїнська мережа ЛЖВ) бореться за скасування патенту на життєво необхідні ліки для ВІЛ-позитивних пацієнтів, лопінавір/ритонавір (Алувія). Через монополію на ліки держава і донори  вимушено переплатили 370 млн гривень у 2018 році (за ці кошти можна було б охопити додатковим лікуванням 138 тис. пацієнтів).  

  У 2018 році, активісти нарешті домоглися від суду призначити експертизу патенту, але призначений судом експерт Олексій Сімуров  протягом року затягував справу. На початку 2020 двоє з трьох експертів заключили, що патент на лопінавір/ритоновір не відповідає критерію «винахідницького рівня». 

31 травня 2016 року БО «100% Життя» (БО «Всеукраїнська мережа людей, які живуть з ВІЛ/СНІД») подала до Господарського суду м. Києва позов по справі щодо визнання патентів на препарат лопінавір/ритонавір (Алувія) недійсними. Позовні вимоги Мережі ЛЖВ у даній справі обґрунтовані наступним: оскаржувані патенти не відповідають вимогам законодавства щодо новизни та винахідницького рівня, а забезпечена ними юридична монополія компанії-патентовласника (AbbVie Inc., США) дозволяє їй встановлювати завищену ціну на препарат. Через це держава та донори у 2018 році витратили 536  млн гривень на закупівлю одного тільки лопінавіру/ритонавіру, забезпечуючи потреби 27 тис. пацієнтів із ВІЛ. У разі скасування патенту можна буде закуповувати цей препарат за втричі нижчою ціною, витрачаючи на рік 163 млн грн. Це потенційно дозволить надати безкоштовне лікування ще 138 тисяч хворих на ВІЛ пацієнтів.

6 березня 2017 року Господарський суд м. Києва відхилив позов, навіть не призначивши експертизу патентів на відповідність вимогам законодавства. Мотивування відмови: оскаржувані патенти не порушують права або захищені законом інтереси позивача, як пацієнтської організації, і, на думку суддів, не доведено, що у випадку скасування патентів ціна на препарат буде знижена. Причини відмови в позові є абсолютно необґрунтованими й суперечливими з юридичної точки зору.

 

Про БО «100% Життя»:

БО «100% Життя» (раніше Мережа ЛЖВ) — найбільша пацієнтська організація в Україні, місія якої  – боротьба за Життя. Мережа працює з пацієнтами та для пацієнтів, в тому числі представляючи інтереси людей, які живуть з ВІЛ, в 25 регіонах України.

Детальніше на сайті:  http://network.org.ua/ або на сторінці Фейсбук https://www.facebook.com/All.Ukrainian.Network.of.PLWH

  • 1508
  • 1
Поділитись