До всіх новин

Теги:

Заява пацієнтських організацій щодо обвинувачень МОЗ у бік ДП «Медичні закупівлі України»

Сьогодні заступниця міністра охорони здоров’я Світлана Шаталова провела прес-брифінг, на якому звинуватила ДП «Медичні закупівлі України» у зриві закупівель ліків у 2020 році. 

 

Проте лише МОЗ та особисто Максим Степанов і Світлана Шаталова винні у провалі закупівель. Саме вони позбавили пацієнтів препаратів на суму близько 865 млн грн. Про це говорять факти, якби Степанов та Шаталова не намагались маніпулювали та перекладати свою вину на інших.

 

БО “100% життя” разом з БФ “Пацієнти України” попереджали про можливість провалу закупівель ще у травні 2020. Протягом року ми виходили з 12 публічними заявами та брифінгами, намагаючись привернути увагу до затягування МОЗом закупівель ліків. Залишитись для важкохворих пацієнтів без ліків означає значне погіршення їхнього здоров’я, а в деяких випадках — смерть.

 

Міністерство охорони здоров’я України бездіяло. Якщо у 2018-2019 роках у липні-серпні вже починались поставки ліків у лікарні, то у 2020 році через затягування МОЗу, ДП змогло розпочати свою роботу лише у червні. 

 

В результаті, ДП “Медичні закупівлі” мало лише 7 місяців  на організацію складних закупівельних процесів. Окрім того, міністр Степанов особисто неодноразово чинив тиск на ДП. 

 

Незважаючи на часовий та політичний тиск, державне підприємство показало дуже позитивні результати. Їм вдалось зекономити на закупівлі ліків 1,08 млрд. грн. і це 21,5% від доведених вартостей. Це майже 24% від оголошеної очікуваної вартості відкритих торгів (https://bit.ly/2LX24dQ).

 

ДП “Медичній закупівлі України” не встигло закупити до кінця 2020 року 109 позицій на суму близько 860 млн грн. Але відповідальність за це лежить на Міністерстві охорони здоров’я України, яке гальмувало старт закупівель. Якби ДП мало змогу розпочати закупівлі хоча б на 1 місяць раніше — вони б встигли навіть незважаючи на спротив Степанова.

 

Побачивши небезпеку та реальну загрозу переривання лікування для ВІЛ-позитивних людей, у 2020 році БО “100% Життя” звернулися до міжнародних донорів. Дякуючи допомозі міжнародних організацій, зокрема Глобального фонду та самовідданій праці співробітників, саме пацієнтам вдалося не допустити переривання, купити та доставити в розпал коронавірусу ліки. Зараз МОЗ розповідає що це вони вирішили питання.

 

Сьогодні Світлана Шаталова заявила, що МОЗ знайшло рішення і дефіцит ліків для пацієнтів буде перекрито за кошти економії 2019 року. Проте кожного року економію витрачали для того, щоб закупити додаткові ліки для важкохворих пацієнтів. А зараз через провал закупівель Міністерством економією доводиться закривати дефіцит ліків, який сам МОЗ і утворив!

 

Більш того, закупівлі 2021-року теж під загрозою! Заступниця міністра Світлана Шаталова, яка відповідає за закупівлі, пообіцяла, що старт закупівель розпочнеться з 1 березня (http://bit.ly/2OgG4vz). Але станом на сьогодні Міністерством охорони здоров’я вже прострочило на 3 місяці затвердження переліку лікарських засобів, медичних виробів, які закуповуються.  

 

Проте у МОЗ вистачає часу та сил, аби проводити непрозорий та закритий конкурс з формування наглядової ради ДП “Медичні закупівлі”. Це пряма можливість позбутися принципових та чесних людей у ДП. І від того наскільки люди в цій раді будуть мати чисту і прозору репутацію залежить життя мільйонів українських пацієнтів.

 

Декілька днів тому ми направили звернення до Прем’єр-міністра Дениса Шмигаля із проханням взяти закупівлі під особистий контроль (https://bit.ly/3rEw4Lg). Відповіді досі немає, загроза для життя сотні тисяч пацієнтів ігнорується. 

 

Максим Степанов та Світлана Шаталова мають особисто понести юридичну та політичну відповідальність за свої неправдиві твердження та вчинки, які є злочинами проти пацієнтів.

  • 1222
  • 0
Поділитись