Заява пацієнтських організацій: Степанов ошукав пацієнтів
7 квітня 2021 р. Кабінет Міністрів України опублікував постанову
№ 324 “Про внесення змін до переліку наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів”. Новина про це вже потрапила до ЗМІ під оптимістичними заголовками “Кабмін легалізував медичний канабіс”, натомість пацієнтські організації вважають, що ця постанова лише ошукує пацієнтів та жодним чином не враховує їхні інтереси.
Фактично ця постанова дозволяє лише імпорт двох препаратів: на основі Набілону та Набіксімолсу. Це означає, що пацієнти формально отримають доступ до 2 лікарських засобів. Але їхня ціна настільки висока, що фактично українці не зможуть їх придбати. Ціна за упаковку Набіксімолсу становить близько $2000, Набілону — $640.
Дмитро Шерембей, голова БО “100% Життя”: “Власне, Постанова Кабінету Міністрів легалізує ввезення в Україну лише двох препаратів, які містять хімічну копію канабісу, та геть лишає пацієнтів надії на ліки з канабісу. Навіщо потрібна хімічна копія рослини, якщо ця рослина росте сама по собі, а ліки з неї коштуватимуть 20 доларів, замість 600 та 2000 — як це відбувається із Набілоном та Набіксімолсом, зазначеними в Постанові? Це нагадує мені, як зробити штучний бензин та продавати його за 600 доларів за літр, у той час, коли є нафта, та з неї можна робити бензин за долар.
Це чисто лобістські дії МОЗ, які відстоюють в Україні інтереси певних виробників, замість того, щоб прийняти законопроект про легалізацію медканабісу та дозволити усім пацієнтам лікуватися препаратами на основі медичного канабісу”.
Незважаючи на те, що постанова виключає непсихоактивний елемент канабісу канабідіол з-під регулювання наркотичних речовин (це відповідає світовій практиці), таке виключення стосується лише ізоляту КБД, а не повного спектру КБД. Адже саме повний спектр КБД (який містить і незначні домішки ТГК) ефективний в лікуванні та полегшенні симптомів хворих на, наприклад, епілепсію. Взагалі, ізолят КБД — це БАДи, а не лікарські засоби, тож їхня роль для українських пацієнтів незначна.
Вікторія Мостовенко, мати Софійки, ім’ям якої названо законопроект про легалізацію медичного канабісу в Україні: “Як мама дитини з важкою формою інвалідності, хочу прокоментувати постанову Кабміну, якою нібито врегульовано питання доступу до медичного канабісу в Україні. Ця постанова не дає жодної можливості важкохворим українцям отримати ліки на основі медичного канабісу, які б ефективно поліпшували їхній стан чи лікували. Наразі я не можу піти в аптеку та купити необхідний препарат для моєї дитини, яка страждає від епілептичних нападів та спастичності м’язів. При основному діагнозі “дитячий церебральний параліч” їй можуть допомогти ліки на основі медичного канабісу, які доступні в ряді європейських країн та дуже ефективні при такому захворюванні. Натомість ця постанова не дає такої можливості в Україні. Ще раз закликаю наших можновладців — вирішити це питання найскоріше!”
Геннадій Шабас, голова ГО “Українська Асоціація Медичного Канабісу”: “Про легалізацію медичного канабісу мова може йти лише тоді, коли законодавчо буде врегульована кількість домішок ТГК у ізоляті КБД. Саме це не в останню чергу є підставою для маніпуляцій корумпованих правоохоронних органів, які зараз можуть вилучати речовину на аналіз, при нагріванні добиватися появи ТГК та притягати виробника КБД до кримінальної відповідальності. До того ж, штучні екстракти ТГК, зазначені в постанові, охоплюють лише дві нозології — тошноту при лікуванні хіміотерапією та розсіяний склероз. А що робити іншим пацієнтам — з онкологією, епілепсією, фантомними болями, ПТСР тощо? До того ж, в постанові немає жодного слова, як саме пацієнти будуть отримувати ці ліки на основі канабісу. Адже небагато лікарів готові виписувати так звані “червоні рецепти”. Як голова Асоціації медичного канабісу, зазначаю: ця постанова — лише “напівзахід”, який не полегшить пацієнтам життя”.
Отже, постанова лише формально «легалізує» медичний канабіс, а насправді ж доступ українців до ефективного лікування препаратами на основі канабісу жодним чином не полегшується. Ми закликаємо не “замилювати очі” спільноті та не оголошувати про перемогу прийняття Закону для Софійки до повного та безумовного доступу пацієнтів до лікування!